piątek, 26 marca 2010

Polish Ia Summit - Pierwszy w Polsce zajad Architektów Informacji odbędzie się 15-16 kwietnia 2010 roku w Warszawie, zapowiada się największe wydarzenie w polskim usability w tym roku.

Wstęp jest płatny (700zł) za dwa dni, cena dość wysoka, ale na pewno warto tam być. Program konferencji wygląda naprawdę  imponująco. Swoje wykłady poprowadzą m.in.: Andrea Resmini, Eric Reiss, James Kalbach i Carsten Schmitt. Z polskich prelegentów należy wymienić przede wszystkim : Prof. Andrzej Nowaka, Dr Stanisław Skórkę i Tomasz Kopacza.

poniedziałek, 01 czerwca 2009

Journal of Information Architekture

Niedawno ukazał się  pierwszy numer Journal of Information Architecture, w wersji elektronicznej dostępny na stronie http://journalofia.org/. Wszystkie artykuły są do pobrania w formacie PDF, wkrótce mają być dostępne również jako strony XHTML.

Zawartość:

Dorte Madsen
Editorial: Shall We Dance?

Gianluca Brugnoli
Connecting the Dots of User Experience

Helena Francke
Towards an Architectural Document Analysis

Andrew Hinton
The Machineries of Context

James Kalbach
On Uncertainty in Information Architecture

Journal Of  IA to międzynarodowe czasopismo naukowe, w skład zespołu redakcyjnego wchodzą m. in.:

  • Peter Morville
  • Eric Reiss
  • Katriina Byström
  • Dorte Madsen
  • Andrea Resmini
  • Luca Rosati
  • Stanisław Skórka

Czasopismo powstało z zamiarem rozwoju wiedzy społeczeństwa akademickiego w dziedzinie Architektury informacji. Pierwsze wydanie jest dostępne dla wszystkich, następne w pierwszej kolejności będą udostępniane dla członków Information Architecture Institute, a po pewnym czasie umieszczane w archiwum dostępnym dla wszystkich użytkowników.


niedziela, 31 maja 2009

Web dogma ’06 został napisany przez Erica Reissa w 2003 roku. Inspiracją była Dogma95 duńskich reżyserów filmowych Thomasa Vinterberga i Larsa von Triera. Celem było stworzenie  wytycznych dotyczących projektowania użytecznych aplikacji (stron, produktów), które byłyby ponadczasowe i nie przemijały wraz ze zmieniającymi się trendami.

Po wstępnych rozmowach z innymi Architektami Informacji (Jakobem Rasmussenem, Ramusem Lastheinem oraz Stigiem Andersenem) projekt został włożomy do szuflady. W zimie 2005 Reiss dopracował projekt wraz z przyjaciółmi.

Web Dogma został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany 27 maja 2006 roku  w formie listu napisanego na maszynie zamieszczonego w 7th Information Architecture Summit in Vancouver.Lista zasad została entuzjastycznie przyjęta przez środowisko projektantów stron internetowych na całym świecie. Jednak wśród polskich specjalistów nie jest popularna.

Web Dogma:

1. Wszystko, co istnieje jedynie w celu zaspokojenia wewnętrznej polityki właściciela firmy musi zostać wyeliminowane.

2. Wszystko, co istnieje jedynie w celu zaspokojenia dumy projektanta musi zostać wyeliminowane.

3. Wszystko, co jest nieistotne w kontekście strony musi zostać wyeliminowane.

4. Każda funkcja lub technika, która zmniejsza zdolność odwiedzających do swobodnego poruszania się musi ulec zmianie bądź zostać wyeliminowana.

5. Wszelkie interaktywne obiekty, które zmuszają użytkownika do odgadnięcia ich funkcji lub znaczenia muszą ulec zmianie bądź zostać wyeliminowane.

6. Żadne oprogramowanie, z wyjątkiem samej przeglądarki, nie powinno być wymagane by strona funkcjonowała poprawnie.

7. Treść musi być na pierwszym miejscu: czytelna, na drugim: możliwa do wydrukowania, na trzecim: możliwa do pobrania.

8. Użyteczność nie może być nigdy poświęcona dla zasad projektowania.

9. Żaden użytkownik nie może być zmuszany do rejestracji lub podawania danych osobowych, chyba że właściciel witryny nie jest w stanie świadczyć usługi lub zakończyć transakcji bez tych danych.

10. Predzej zrób coś otwarcie barbarzyńskiego niż spróbuj złamać, którąś z tych reguł.

środa, 18 lutego 2009

Na blogu zamierzam pisać o :

  1. user experience
  2. usability
  3. architektura informacji